Нагірний Тарас Семенович
Посада: провідний науковий співробітник
Наукова ступінь: доктор фіз.-мат. наук
Вчене звання: професор
Тел. сл.: 032 261-18-86
E-mail: t.nahirny@iizp.uz.zgora.pl
Народився у 1951 році у с. Сокільники Пустомитівського району Львівської області, закінчив середню школу в с. Сокільники та далі — механіко-математичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка (1968–1973).
Починаючи з серпня 1973 р. працював на різних наукових та науково-адміністративних посадах в системі НАН України. З 1996 р. до 2016 р. — завідувач відділом некласичних задач механіки і тепломасопереносу Центру математичного моделювання ІППММ ім. Я. С. Підстригача НАН України. Поряд із цим, як сумісник, працював у Львівському національному університеті імені Івана Франка та Національному університеті «Львівська Політехніка».
З 1986 р. кандидат фізико-математичних наук, з 1998 р. доктор фізико-математичних наук зі спеціальності 01.02.04 — механіка деформівного твердого тіла, звання професора зі спеціальності 01.02.04 — механіка деформівного твердого тіла присвоєно у 2004 р.
Наукові інтереси: термодинаміка нерівноважних процесів, математичне моделювання, наномеханіка та нанотехнології, управління виробництвом.
Основні результати:
- розвинув основи локально неоднорідної термомеханіки та застосував їх до опису поведінки тонких плівок, волокон та наноелементів;
- запропонував термодинамічний підхід до побудови узагальнених моделей, що враховують інерційність процесів різної фізичної природи у деформівних твердих тілах;
- побудував та дослідив ряд математичних моделей, що описують механічні, теплові, дифузійні та електромагнітні процеси в неферомагнітних твердих тілах із врахуванням структурної неоднорідності матеріалу та геометричної неоднорідності реальної поверхні тіла;
- вивчив закономірності приповерхневої неоднорідності та пов’язаних з нею розмірних ефектів, у тому числі міцності, поверхневого натягу, модулів пружності, а також вплив на них полів різної фізичної природи;
- розробив методику вивчення хвильових процесів у локально неоднорідних твердих тілах та дослідив нелінійні вимушені коливання термов’язкопружних тіл у магнітному полі.
Був керівником ряду науково-дослідних проектів НАН України та Державного фонду фундаментальних досліджень України. Член редколегій журналу «Mathematical Modeling and Computing» та наукового збірника «Фізико-математичне моделювання та інформаційні технології».
Автор понад 180 наукових праць, в тому числі 3 монографій, науковий керівник 4 кандидатських дисертацій.