Новини Центру

Чернуха Ольга Юріївна

Посада: провідний науковий співробітник

Наукова ступінь: доктор технічних наук

Вчене звання: професор

Тел. сл.: 032 261-18-86

E-mail: cher@cmm.lviv.ua

Народилася у 1962 році у м. Львові у сім’ї відомого вченого-механіка Юрія Антоновича Чернухи. У 1984 р. закінчила математичний факультет Львівського державного університу імені Івана Франка, кафедру диференціальних рівнянь.

У 1984–1991 роках працювала у Львівському науково-дослідному інституті матеріалів у секторі обробки експериментальних даних.

У 1991–1992 роках працювала в Інституті прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України у лабораторії Є. Я. Чаплі. Після утворення Центру математичного моделювання з колективом лабораторії перейшла на роботу в Центр. За цей час (з 1992 року і по сьогодні) пройшла шлях від провідного інженера до провідного наукового співробітника і завідувача відділом математичного моделювання нерівноважних процесів.

Окрім цього за сумісництвом викладає в Національному університеті «Львівська політехніка» на посаді професора кафедри інформаційних систем та мереж. Працювала на посаді професора кафедри диференціальних рівнянь і прикладної математики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.

У 1998 році під керівництвом Євгена Ярославовича Чаплі захистила кандидатську дисертацію з фізико-математичних наук за спеціальністю математичне моделювання та обчислювальні методи. У 2002 році отримала наукове звання старшого наукового співробітника. У 2007 році також під керівництвом проф. Є. Я. Чаплі захистила докторську дисертацію зі спеціальності 01.05.02, технічні науки. У 2014 році було присвоєно вчене звання професора за спеціальністю математичне моделювання та обчислювальні методи.

Наукові інтереси: математичне та комп’ютерне моделювання нерівноважних процесів, крайові та контактно-крайові задачі математичної фізики, методи прикладної математики.

Основні результати:

  •   розробила новий підхід до опису дифузійних процесів у стохастично неоднорідних багатофазних тілах, що базується на використанні узагальнених функцій, інтегральних рівнянь, теорії ймовірності та методі функцій Гріна, і застосувала його до знаходження полів концентрації домішкової речовини в шаруватих, волокнистих тілах і середовищах зі сферичними включеннями;
  •   запропонувала і обґрунтувала метод знаходження точних аналітичних розв’язків контактно-крайових задач дифузії в тілах двофазної періодичної структури, який базується на застосуванні інтегральних перетворень за просторовими змінними в контактуючих областях;
  •   дослідила закономірності процесів масопереносу у горизонтал¬но періодичних структурах за умов ідеального та неідеального контактів, встановила умови зв’язку задачі дифузії в тілі з горизонтально періодичною структурою з континуальними моделями вертикальної гетеродифузії.

Автор понад 220 наукових праць, у тому числі 7 моногрфій. Науковий керівник 4 кандидатських дисертацій.

Була керівником 4 науково-дослідних робіт за відомчими та конкурсними проектами НАН України.